دسته‌ها
سیاسی

حقوق نجومی بده؛ حقوق زیاد که بد نیست!

وقتی حقوق های بالای 5 میلیون عادی می شود

در مورد حقوق‌های نجومی زیاد حرف زدن؛ منم خلاصه، این رو بگم که یه چیزی برام عجیب شده این روزا!

چیزی که مرتب داره باعث حیرتم می‌شه اینه که حالا که یه سری حقوق عجیب و فضایی ۲۰ میلیون و ۴۰ میلیون و … افشا شده؛ بعضی از مسئولا مثلاُ می‌خوان بگن ما حقوق معمولی می‌گیریم؛ وقتی ازشون می‌پرسن «جناب، فیش حقوقی شما؟!»، بادی تو غبغب می‌ندازن و راحت می‌گن «۵ میلیون، ۶ و ۵۰۰، ۱۰ میلیون…»

خیلی جالبه! تو کشوری که بیش‌تر مردمش زیر ۲ میلیون در ماه درآمد دارن و هر سال برای تصویب حداقل دستمزد (که دور و بر ۸۰۰ تومنه) سر یه قرون دو زارش، کلّی جلسه می‌ذارن و بحث می‌کنن؛ اون وقت مسئولای دولتی با افتخار، حقوق ۶-۷ میلیونی‌شون رو به همه اعلام می‌کنن که یعنی ما نجومی‌خور نیستیم!!

خیلی جالبه! ما با یه تصوّر دیگه‌ای کلاً بزرگ شدیم؛ یادمه کوچیک بودم آقای قرائتی می‌گفت «شهید رجایی وقتی نفت خونه‌ش تموم می‌شد؛ می‌فهمید مردم نفت ندارن. یعنی زندگیش در سطح بقیه‌ی مردم بود.»

حقوق نجومی به چند میلیون در ماه گفته می شه؟!

امام خمینی می‌گفت:

«‏… وقتى کسى احساس نکند که فقر و گرسنگی معنایش چى است، این نمى‌‏تواند به فکر گشنه‌‏ها و به فکر مستمندان باشد. لکن آن‌هایى که در بین همین جامعه بزرگ شده‌‏اند و احساس کردند فقر چى است، دیدند، چشیدند فقر را، احساس مى‏‌کردند، ملموسشان بوده است که فقر یعنى چه، این‌ها مى‌‏توانند به حال فقرا برسند… آن روزى که دولت ما توجه به کاخ پیدا کرد، آن روز است که باید ما فاتحه دولت و ملت را بخوانیم. آن روزى که مجلسیان خوى کاخ‏‌نشینى پیدا کنند خداى نخواسته، و از این خوى ارزنده کوخ‌‏نشینى بیرون بروند، آن روز است که ما براى این کشور باید فاتحه بخوانیم. ما در طول مشروطیت از این کاخ‌‏نشین‌ها خیلى صدمه خوردیم… آن روزى که توجه اهل علم به دنیا شد و توجه به این شد که خانه داشته باشم چطور، و زرق و برق دنیا خداى نخواسته در آنها تأثیر بکند، آن روز است که باید ما فاتحه اسلام را بخوانیم… (صحیفه امام، ج‏۱۷، ص: ۳۷۷ و ۳۷۶)

پس وقتی گرفتن حقوق ۳-۴ برابری نسبت به عموم مردم، چیز کاملاً عادی و معمولی به حساب بیاد و فقط حساسیت‌ها به حقوق‌های ۳۰-۴۰ برابری باشه؛ عملاً باید فاتحه‌ی دولت و ملت و مجلس و نظام و اسلام رو خوند!

از حقوق عمومی تا حقوق نجومی، یه حقوق معتدل زاقارت هست که بدجور تو ذوق می‌زنه! 

برچسب‌ها: ماجرای حقوق‌های نجومی، ملاک تعیین حقوق نجومی، تفاوت حقوق عمومی مردم با حقوق مدیران و مسئولان، حقوق ۵ تا ۱۰ میلیونی مسئولان دولتی، نظر امام خمینی درباره ساده زیستی مسئولان، عکس ساده زیستی در اوایل انقلاب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − 5 =