دسته‌ها
اجتماعی سیاسی

«دست به دست» کردن کالای قاچاق برای مردم نیازمند

طرح دست به دست برنامه سه ستاره

چند روز پیش برنامه «سه ستاره» تو شبکه سه، طرح «دست به دست» رو معرفی کرد. تو این طرح قرار شد مردم و آدمای معروف، بگردن تو خونه‌شون، ببینن از کدوم وسایلشون استفاده نمی‌کنن؛ اینا رو بدن به این طرح، تا این وسایل، شب عیدی برسه به دست کسایی که بهش نیاز دارن.

طرح خیلی خوبیه؛ خدا قوت… اما من یاد یه چیز دیگه افتادم.

چند وقت یه بار، تو خبرا می‌شنویم که کالاهای قاچاق و حتی میوه‌های قاچاق، منهدم یا به آتیش کشیده شدن.

یه سؤال: چرا به جای نابود کردن کالای قاچاق، اون رو «دست به دست» نکنیم و ندیم به کسایی که بهش نیاز دارن؟!

آتیش زدن چیزای قاچاق، دلیل اصلیش اینه که اینا چون از راه غیرقانونی و بی‌حساب کتاب وارد کشور شده، به اقتصاد لطمه می‌زنه و به همین دلیل نباید وارد چرخه‌ی اقتصاد و بازار کشور بشه. خب من قبول دارم که چیز قاچاق کلاً باید از بازار محو بشه؛ یعنی اگه با گرفتن جریمه یا فروختن با قیمت کمتر یا چیزایی شبیه به این، دوباره اینارو وارد بازار می‌کردیم؛ اشتباه بود؛ اما حالا که می‌خوایم محوشون کنیم؛ چرا اولین راهی که به ذهنمون رسیده، نابودیشونه؟!

واقعاً واقعاً کسایی هستن که هیچ جوره نمی‌تونن وسیله برای خونه زندگیشون بخرن. من یه بار اتفاقی یه پیرزن رو تو راه سوار کردم که می‌گفت ۴ ساله دخترش عقده و هنوز نتونسته بود یه کاسه بشقاب براش جهاز بخره. خب وقتی به رایگان این محصولات قاچاق رو به اونا بدیم؛ عملاً اتفاق بدی نیفتاده. چون اونا اصلاً نمی‌تونستن پولی بدن که وسیله‌ای تهیه کنن. این‌طوری هم اونا وسیله‌دار شدن، هم پولی به جیب جریان قاچاق نرسیده.

علت دیگه که این کار رو می‌کنن اینه که ترس و دلهره تو دل قاچاق‌چیا بیفته و به‌شون ضربه وارد بشه. «دست به دست» کردن وسایل قاچاق و رایگان دادن اونا به مردم فقیر و نیازمند، کاملاً مصداق ضربه زدن به قاچاق‌چیه؛ یعنی چه اینا نابود بشه، چه داده بشه به آدمای نیازمند؛ هر دوش برای قاچاق‌چی یه چیز حساب می‌شه.

من با اصل ماجرا موافقم (محو کردن قاچاق از بازار و ضربه زدن به قاچاق‌چی) ولی می‌شه راه‌های بهتری هم براش پیدا کرد. البته می‌دونم یه سری چیزا مث مشروبات الکلی یا لوازم آرایشی یا دارو و یا چیزای فاسد شدنی قاچاق، ممکنه آلوده و ضربه‌زننده هم باشه (یا ماشین‌های لوکس به درد فقرا نمی‌خوره)؛ خب اشکال نداره اینا منهدم بشه؛ اما دیدن منظره‌ی خورد کردن تلویزیون و یخچال و قابلمه و کاسه بشقاب و میوه و… واقعاً چهره‌ی آدم رو به هم می‌ریزه. حتی می‌شه اینا رو به کشورهای دیگه صادر کرد و فروخت!

نمی‌دونم من از علم اقتصاد بی‌خبرم؛ ولی به نظرم می‌رسه این کار درست نیست.

امحاء و نابود کردن کالاهای قاچاق

برچسب‌ها: منهدم کردن کالای قاچاق، آتش زدن محصولات قاچاق، روش‌های جایگزین به جای نابودی کالاهای قاچاق شده، دست به دست برنامه سه ستاره، طرح جدید برنامه احسان علیخانی، برنامه احسان علیخانی در شب عید امسال

2 دیدگاه دربارهٔ ««دست به دست» کردن کالای قاچاق برای مردم نیازمند»

سلام
منم تا چند وقت پیشت باهاتون موافق بودم ولی یه بنده خدایی استدلال آورد گنج قارون رو که تو قرآن اومده ملت می‌دیدن کف می‌کردن یا مثلا اومده چن تا شتر فقط کلید هاش رو جا‌به جا می‌کردند چرا خدا نداد به مردم که هم حسرت به دل نمونن هم یا استفاده‌ی ابزاری واسه تبلیغ خدا می‌شد می‌گفت تو بعضی از مسائل خدا سریع و خشن (بخوانید قهاریت) عمل می‌کنه که بقیه جیگر نکنن تکرار کنن حالا اینکه تو مملکت چی اتفاق می افته بماند ولی برخورد خدا این جوریه (پ.ن :ظاهرامدارکی بر اینکه ثروت قارون از راه غیر حلال به دست اومده باشه وجود نداره)

سلام. ممنون از نظرتون. به نظرم جواب حرفتون تو خود متنی که نوشتید هست.
«تو «بعضی» از مسائل خدا سریع و خشن عمل می‌کنه.»
این که عذاب الهی برای عبرت تاریخ بیاد، ازش این برداشت نمی‌شه که همیشه و هر جا وقتی کسی اموال زیاد داره باید اموالش رو نابود کرد!

خمس و زکات و گوسفند قربانی کردن و زکات فطره و … این چیزا برای گرفتن پول از ثروتمندا و دادن به فقراس. اما بعضی وقتا هم برای درس گرفتن آدما، خدا مغرورا و ثروتمندا رو زمین زده جوری که اموالشون نه به درد خودشون خورده نه دیگران.

پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 2 =