دسته‌ها
دیدنی - خوندنی

زنگ زدن به شماره‌های ۹۰۹؛ راه جدید کلاهبرداری + عکس

 

شیّادی از طریق پیش شماره 909

حتماً با شماره تلفن‌های هوشمند که با پیش‌شماره‌ی ۹۰۹ شروع می‌شن، آشنایی دارید. بارها و بارها تبلیغ این قبیل شماره‌ها از صدا و سیما پخش شده. به خودی خود، زنگ زدن به این شماره‌ها کار غیرقانونی یا خلافی به حساب نمی‌آد. این سرویس به صورت رسمی و قانونی از طریق شرکت مخابرات ارائه شده و شرکت‌هایی با در اختیار گرفتن این امکان، خدماتی مثل فال حافظ، مشاوره‌ی ‌تحصیلی، جوک و لطیفه، آموزش تعمیر کامپیوتر، مشاوره‌ی خانواده، املاک و… رو به مردم ارائه می‌دن.

تا اینجای کار مشکلی نیس؛ یعنی مشتری با علم به این‌که مبلغی به قبض تلفنش اضافه می‌شه، به این شماره‌ها زنگ می‌زنه و خدماتی رو دریافت می‌کنه. (البته همینشم باعث دردسر شده؛ مثلاً بچه‌ها بدون این‌که قضیه رو بدونن، زنگ زدن تو مسابقه گل‌من‌گلی! و کلّی پول گذاشتن رو دست خونواده‌هاشون. همین چند روز پیش بچه‌های یکی از فامیل ۱۰۰ هزار تومان قبض تلفن، تقدیم پدر خونواده کرده بود!)

اما داستان شیّادی و کلاه‌برداری از این‌جا شروع می‌شه که بعضیا از این امکان سوءاستفاده می‌کنن و بدون این‌که به مردم بگن زنگ زدن به این شماره‌ها براشون هزینه داره، از اونا پول به جیب می‌زنن.

مثلاُ عکس بالای صفحه رو نگاه کنید. به دروغ برای یه مشترک به صورت تصادفی فرستاده شده که برای شما مکالمه و اینترنت رایگان درنظر گرفته شده؛ برای استفاده از این امکان رایگان به شماره ۹۰۹…. زنگ بزن. مشترک هم بدون اطلاع زنگ می‌زنه و دقیقه‌ای تا ۵۰۰ تومان از جیبش می‌ره، بدون این‌که خدماتی دریافت کنه.

معمولاً هم کسی که پشت این شماره‌ها برای پاسخگویی قرار می‌گیره یه خانم منشی زبون‌بازه که با ترفندهای زیاد سعی می‌کنه تا می‌شه شخصی که زنگ زده رو بیش‌تر پای تلفن نگه داره تا پول بیش‌تری کاسب بشن.

ماجرا فقط به این‌جا ختم نمی‌شه. حتی مواردی دیده شده که برای آگهی ملک و املاک تو روزنامه یا شبکه‌های اجتماعی، این قبیل شماره‌ها برای تماس معرفی شده. شخص بدون اطلاع از این داستان، با شماره تماس می‌گیره تا مشخصات ملک آگهی شده را دریافت کنه ولی هر دقیقه صحبت با فرد آگهی دهنده ۵۰۰ تومان براش هزینه برمی‌داره!

این مسئله را به دوستان و اطرافیانتان گزارش بدید تا زودتر جلوی سوءاستفاده این عده کلاهبردار کلاه نشُسته گرفته بشه!

پی نوشت:

یکی دو روز پیش (اواخر دی ماه) تولّد من بود، برام این پیام اومد:

فعال سازی هدیه 24 ساعت مکالمه رایگان همراه اول

دقیقاً چند دقیقه قبلش از همراه اول پیام اومد که یه کد داده بود که با زدن اون، ۲۴ ساعت مکالمه رایگان ویژه هدیه تولد، برام فعال می‌شد. اینجا بود که فهمیدم همه‌ی این پیامک‌های ۹۰۹‌ی به صورت تصادفی ارسال نمی‌شه. یعنی این ۹۰۹ می‌دونست تولد من چه روزیه!

می‌دونستم از جیبم پول می‌ره ولی بهشون زنگ زدم، پرسیدم تولد من رو از کجا می‌دونستن؟ احتمال زیاد اطلاعات رو همراه اول بهشون داده؛ ولی طرف پیچوند و گفت ما یه سیستم مرکزی هستیم و از این حرفا.

سه تا سؤال:

  • وقتی با زدن کد همراه اول بدون هزینه، می‌تونم ۲۴ ساعت مکالمه رایگان تولدم رو فعال کنم، چه نیازیه زنگ بزنم به این ۹۰۹ که اونا برام فعال کنن و دقیقه‌ای ۶۰۰ تومان هم برای تماسم به اونا از جیبم بره؟!
  • چرا باید اطلاعات شخصی آدم انقدر راحت دست همه‌ی شرکت‌ها و واسطه‌ها قرار بگیره. چرا همراه اول روز تولد من و بقیه رو به اینا داده که بخوان برای فعال کردن یه هدیه‌ی رایگان، از آدم پول به دست بیارن؟!
  • یک شبانه روز مکالمه‌ی رایگان به چه دردم می‌خوره؟! مگه گوش و مغزم رو از سر راه آوردم که بشینم ۲۴ ساعت با بقیه حرف بزنم و کاری کنم امواج موبایل، مغزم رو بپکونه؟!

 

برچسب‌ها: تماس با شماره‌های ۹۰۹، هزینه زنگ زدن به پیش شماره ۹۰۹، آیا شماره های ۹۰۹ راهی برای کلاهبرداری است، گرفتن خدمات از شماره پیش شماره ۹۰۹، مسابقه های تلفنی تبلیغ شده در تلویزیون، آگهی دادن در روزنامه با پیش شماره ۹۰۹، زنگ زدن به ۹۰۹ فقط از طریق تلفن ثابت امکان پذیر است، اینترنت پرسرعت نوترینو، راهنمای مکالمه رایگان، ۲۴ ساعت مکالمه رایگان همراه اول برای هدیه روز تولد مشترکین، فعال سازی مکالمه رایگان هدیه تولد، فروش اطلاعات شخصی افراد به شرکت های واسطه، همراه اول اطلاعات شخصی مشترکین را در اختیار شماره های ۹۰۹ قرار می دهد، سوءاستفاده از اطلاعات شخصی مردم

2 دیدگاه دربارهٔ «زنگ زدن به شماره‌های ۹۰۹؛ راه جدید کلاهبرداری + عکس»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 7 =